Péče o králíčka

Než se rozhodnete pořídit si králíčka, uvědomte si prosím, že je to živý tvor se svými potřebami, vlohami a také vrozenými vlastnostmi, úplně jinými, než např. psi. Každý králíček je osobnost…nenaučíte ho povelům, případné potrestání za nesplnění si nespojí s něčím, co nesmí dělat … naopak se králíček bude bránit a může se u něj rozvinout agrese. Oproti jiným domácím zvířatům je u chovu králíčka veliká výhoda v tom, že za Vaší nepřítomnosti neobtěžuje sousedy např. štěkáním, vytím, nebo jinak hlučným chováním a může být zavřený v kleci, kde ani Vám za Vaší nepřítomnosti neudělá doma žádnou škodu. Dále počítejte s tím, že králíček jako každé zvíře 2x do roka líná. Králík bývá aktivní i v noci, proto nedoporučuji umístit klec s králíčkem např. v ložnici, nebo v dětském pokoji…králíček v noci pije, okusuje předměty a je i jinak aktivní, bude Vás budit…ideální je chodba, schodiště, nebo místnost, kde nikdo nespí. Králíček je společenské a kontaktní zvíře.

Když se mu člověk od malička věnuje, je velmi pravděpodobné, že si na něj snadno zvykne a bude vyhledávat jeho společnost. Bude sám přicházet pro pohlazení, bude páníčka olizovat jako nejupřímnější projev lásky, bude za ním po bytě všude běhat. Je schopný naučit se chodit vykonávat potřebu na jedno místo – např. rohové WC s roštem nebo kočičí záchod. Záchod je třeba včas čistit – podle velikosti králíčka cca denně maximálně však ob den. Podstatné je mít na paměti, že i když králík nevyžaduje celodenní nepřetržitou péči, musí se mu chovatel každý den věnovat a nechat ho alespoň 4 hodiny a více proběhnout mimo jeho ubikaci. Je to důležité pro socializaci králíčka. Pokud bude mít někdo králíka zavřeného celý den v kleci, těžko se pak může divit, že se od něj králík nenechá pohladit a utíká před ním. Nezapomeňte, že malý králíček je jako malé dítě. Doposud vyrůstal v poklidném prostředí s maminkou a sourozenci. Na nové prostředí si bude muset zvykat! Nechte ho první den v klidu seznámit se s jeho novým příbytkem.

Čištění klece

Králíček potřebuje pro zdraví nejen vhodnou stravu, ale i čisté prostředí. Pro čištění zvířecích obydlí bychom neměli používat agresivní čisticí prostředky, které by pak zbytečně dráždily dýchací cesty a oči králíčků. Ideální na čištění je teplá voda a ocet.

Denně – úklid příbytku, mytí napáječky a misky na vodu a také na granule. Částečné čištění toalety dle potřeby.

Týdně – vymytí vany klece a toalety teplou octovou vodou, mytí misky na granule.

Podle potřeby – praní/výměna koberečků, praní plyšáků, obměna hraček z přírodních materiálů a čistění boudičky.

Péče o srst, drápky a zoubky

Ať už máte králíčka krátkosrstého, nebo dlouhosrstého, je potřeba pečovat o jeho srst. Zapomeňte ale na šampony a kondicionéry, králíček běžné omývání zvládá sám. S čím mu ale musíme pomoct, je stará volná srst. V přírodě se ušák otírá o keře a nízký porost, kde si starou srst vyčeše. V domácích podmínkách ale takovou možnost nemá a při špatně vyčesávaném kožíšku může během umývání sníst velké množství chlupů, což často vede k ucpání střev nebo žaludku, což ušáka ohrožuje na životě. Králíčci línají několikrát ročně, někteří však línají jen jednou za rok (od ledna do prosince):-)

Abychom ušáka mohli zbavit staré srsti, potřebujeme vhodnou výbavu. K dostání je spousta kartáčů, hřebínků a vyčesávacích rukavic.

Obecná poučka ale je, “Čím kratší chlup, tím kratší zub”. Na beránka používám obyčejný kadeřnický hřebínek a krátkosrstým hřebínkem jen pročísnu a starou srst z nich obírám rukou. To ale chce určitý grif a králíček s vámi musí spolupracovat. Je to ale nejúčinnější a ke králíčkově kůži nejšetrnější možnost (pokud tedy nejste neopatrní a netrháte ušákovi srst, která ještě pevně drží). Kvalitu srsti můžete podpořit přidáváním lněného semínka do krmné dávky. Buď 1čajovou lžičku týdně a nebo špetku každý den.

Králíčky koupeme pouze ze zdravotních důvodů (koupele při plísňovém onemocnění) a nebo pokud se ušák vymáchá v něčem, co opravdu olízat nesmí (barva, olej, lepidlo na tapety…), od hlíny z procházky se očistí sám.

V domácím prostředí je můžete vašemu ušákovi zkrátit pomocí speciálních kleštiček, které pořídíte v každém zverimexu. Další možností je nechat si je zkrátit u veterináře, když jdete zrovna s králíčkem na pravidelné půlroční očkování. K dostání jsou kleštičky a nebo gilotiny na drápky. Gilotinu ale pro malé králíčky opravdu nedoporučuji, manipulace s ní je dost ošemetná a malého králíčka s ní můžete lehce střihnout do cévky.

Při zkracování je nutné držet se několika zásad:

  1. Nesmíte drápky zkracovat příliš
  2. Červená žilka uvnitř drápku musí zůstat neporušena (při porušení by dráp začal krvácet a králíčka by to bolelo), proto stříháme 1 – 2 mm nad tuto žilku
  3. Pokud má váš králíček tmavé drápky, můžete si pomoct podsvícením baterkou

Péči si ale zasluhují celé packy, ne jen drápky. I na spodní straně pacek musíme vyčesávat starou srst, aby se ušákovi necuchala, promočená zacuchaná srst často vede k ošklivým kožním onemocněním (i proto je vhodná toaleta s roštem).

Občas ušákovi prohlédneme pacičky, zda na nich nemá zarudlá, holá místa, případně tuhé puchýře. To by znamenalo, že má ušák otlaky a je potřeba mu dodat měkčí podestýlku (kobereček/ručník na dno klece, měkký pelíšek na ležení, hamaku na zavěšení, deku před klec/na místo v bytě kde často odpočívá,…).

Pokud už ušák otlaky má a jsou už dost velké, není od věci packy masírovat olejíčkem na otlaky. Další možností ošetření otlaků jsou ponožky, ale upřímně, málokterý ušák si je nechá nasadit a ještě míň z nich si je na packách nechá déle, než 10 sekund. Možnost to ale je a určitě není od věci ji v případě léčby otlaků vyzkoušet.

Péče o zoubky

Je důležité, aby si králíček obrušoval zoubky?

Králík, ač není hlodavec (je to zajícovec), má zuby  s “otevřeným kořenem”, to znamená, že mu  rostou celý život a tak si je musí neustále obrušovat.

Problémy se zuby vedou k problémům s příjmem potravy a na to se vážou další problémy!

Přední zuby (řezáky)

se při správném skusu obrušují vzájemně do podoby dlát a slouží k ukousnutí soustaV případě vrozené vady, či úrazu a narušení skusu dochází k jejich přerůstání a ve většině případů korekční broušení nepomáhá a je potřeba řezáky pod narkózou extrahovat (vytáhnout).

Řezáky nikdy nestříháme! Jde o barbarskou techniku z velkochovů, kdy se králík s vadou takto udržoval při životě, než dorostl porážkové váhy. Stříhání je pro králíčky extrémně bolestivé a může vézt k dalším problémům.

Stoličky

se obrušují přežvykováním hrubé vlákniny, tedy senem, nikoli tvrdým pečivem, piškoty, ani minerálními kostkami. Pokud králíček z jakéhokoliv důvodu přestane jíst seno, brzy se mu vytvoří “háčky”, tedy výrůstky na stoličkách, které brzy řežou do jazyka a tváří a králíček postupně přestane jíst úplně. Při problémech se stoličkami je opět nutné je pod narkózou zbrousit a ušáka pak co nejvíc vést ke konzumaci sena. Stoličky bohužel nemusí růst pouze do korunky, ale i do kořene. Pokud k tomuto dojde, prorůstají čelistí a časem má králíček bolesti. V takovém případě je na zvážení, zda vadné zuby vytáhnout a nebo králíčkovi ušetřit trápení. Pokud by totiž přišel o velkou část stoliček, opravdu by se už jen trápil. Králíčci potřebují přežvykovat potravu nejen pro zdravé trávení, ale i pro psychickou pohodu.

Starost a péče

Vybavení pro králíčka

Zdraví králíčka

Starost a péče

Jak jsem již zmínila králíčci jsou sice nenároční tvorové, ale přesto je nutné počítat s péčí o ně každým dnem ať je to v podobě čištění jejich obydlí, krmení tak i samotnou péčí o ně samotné. Za péči se vám následně odvděčí milou povahou. S ochočováním je dobré začít od malička, aby byl dostatečně socializován a kontaktní.

Očkování (mor+myxomatóza) – nejčastěji se s očkováním začíná po 10tém týdnu věku a následně se chodí každého půl roku.
Stříhání drápků – jak si situace žádá, je nutné zkontrolování a přistřihnutí.
Kartáčování – obzvlášť v době línání je dobré králíčka vyčesat speciálním kartáčem pro králíčky
Kontrola váhy – u mladých dospívajících i starších králíčků doporučuji alespoň jednou za 3měsíce zkontrolovat váhu.
Mazlení a hraní – králíčci dokáží být mazlové, ale ne za každé situace a na dlouho. Většina si umí dojít a říct si o pomazlení, ale příliš dlouhé mazlení a držení je postupně stísňuje a chtějí si jít svou cestou. Je to tedy především o vzájemnou toleranci. Při zdlouhavém držení, proti své vůli může skončit nechtěním podrápáním, když se rychle vydají na útěk. Králíčky určitě nenaháníme a nechytáme za kůži, uši!  Je tedy dobré si králíčka naučit samotného vylézt a naopak vlézt do ubikace nebo jej brávat opatrně pod zadečkem a zároveň pod předními tlapkami u hrudi.

Vybavení pro králíčka v kostce

klec nejméně v šířce 100 cm nebo 120 cm
WC běžně je pro hlodavce nabízeno rohové WC s roštěm, osobně se mi osvědčilo v kleci, ale pozor pořídit s úchyty na karabinku. Dále doporučuji druhé WC určené pro kočky také s roštěm, to má tvar obdélníku cca 35×45 cm a výšku kolem 8-10 cm. Máme ho v místnosti, kde je volně puštěný králíček, aby měl možnost toalety.
do WC je vhodné používat podestýlku. My používáme dřevěné peletky, které se nám nejvíce osvědčily. Nedoporučuji piliny ani hobliny.
misku je vhodné pořídit s vyšším okrajem, aby králíček nemohl snadno rozhazovat krmení po kleci, pro lepší stabilitu já používám keramické nebo betonové těžké misky.
napáječku lze koupit běžnou pro hlodavce, která má na konci pítka kuličku, kde králíčkovi při jejím olizování vykapává voda ideálně 500 ml a více.
jesličky na seno – běžné k zavěšení dovnitř klece nedoporučuji, králíček z nich velmi často seno vytahá shora a seno je všude po celé kleci. Alternativou jsou jesličky k zavěšení zvenku kleci nebo tzv. koule na krmivo – drátěná koule s řetízkem na zavěšení, průměr koule cca 12 cm.
nůžtičky na drápky
přepravka je nutností na cesty k veterináři či běžné cestování. Přepravka na malé hlodavce jako morčata bude dospělému beránkovi poměrně těsná, vyplatí se pořídit přepravku velikostí na kočky.

Moc hezké stánky o chovu zakrslých králíčků. Doporučuji si je přečíst. www.kralici.cz

Odkazy na chovatelské potřeby: obchod.kralici.cz / petdiscont.cz

Jak správně vybrat a umístit klec

Místem, kde bude váš domácí králíček trávit nejvíce času, bude pravděpodobně jeho klec. Tudíž je nutné výběru vhodné klece věnovat zvýšenou pozornost. Často to bývá právě i nejdražší položka na seznamu vybavení králičí domácnosti. Nikdy nedávejte králíčka do skleněného akvária. Ty většinou nebývají dostatečně velká a nezajistí postačující cirkulaci vzduchu.

Ačkoli jde o klec pro zakrslého králíčka, neznamená to, že i velkost klece bude malá.

Jakýkoli domácí králíček potřebuje dostatečný pohyb. Sice by měl mít i volný výběh, nicméně permanentně hopkat po pokoji, či celém bytě, určitě nebude.

Jak velkou klec pro zakrslého králíčka vybrat?

Pro všechny chovatele králíčků doporučuji minimálně 120 cm klec. Případně 100 cm klec pro králíčky by také ještě byla ucházející. Jednoduše řečeno: čím větší, tím lepší.
Nezapomínejte, že se do klece musí vejít spousta nezbytností jako je domeček, koule na seno, napáječka a toaleta (nejlépe s roštem) a králíček.

Nemyslím si, že je rozumné pořizovat klec bez podlážky. Složitě byste museli vymýšlet co umístit na dno pod podestýlku. Navíc stačí jedno králíčkovo přeběhnutí sem a tam po kleci a můžete se vsadit, že kousky podestýlky najdete daleko od klece.

Mimochodem je vhodné pořídit klec s dvířky, které otevřete, když chcete třeba nechat králíčka proběhnout po pokoji. Králíček sám vyleze ven. Je totiž zvědavý, co se děje venku! A až se mu bude chtít, sám si zase do klece zaleze.

Vhodné místo pro klec?

Klec pro králíčka by měla být umístěna na klidném místě. Rozhodně ji nedávejte do průvanu, či na přímé sluneční světlo. Ani místo u topení není vhodné, pokud tedy hodně topíte.
Pokud máte ještě další domácí zvířátka, myslete na to, jak jim omezit přístup ke králíčkovu bydlení.

Toaleta pro králíčka

Přirozeně si králíčci vybírají jedno nebo pár míst, obvykle v rohu, kam chodí na záchod. Nicméně mít toaletu v kleci  je pohodlné jak pro vás, tak pro králíčka samotného. Udržíte tak nejen jeho bydlení, ale i svého zakrslého králíčka v čistotě.

Doporučuji toaletu s roštěm, jelikož se lépe udržuje. V každém případě je potřeba WC pro zakrslé králíčky často čistit. Když bude záchod vašeho králíčka hodně počůraný a pobobkovaný, tak jej rozhodně nebude chtít používat a bude vyhledávat jiná čistá místa. To vám rozhodně nepomůže při následném čištění.

Jakmile se králíček dostane do “pubertálního věku” začnou se mu aktivovat hormony a začně si přirozeně značkovat svoje teritorium. Znamená to, že lehce trousí bobky a čůrá tam, kde to považuje za své. Tím pádem po celé kleci. Klidně ho to nechte dělat. Je pro něj důležité označit klec jako svůj majetek. Potom, když klec opustí a půjde prozkoumat velký svět celého vašeho domu, nebude už tolik trousit bobky po vaší podlaze, jelikož rozezná váš (cizí) domov od toho svého.

Pro králíčky, kteří již dobře znají i prostor vně své klece, doporučuji pořídit alespoň jednu externí toaletku, kterou budou používat při pobytu mimo svou klec.

Máte na výběr z X variant, já osobně preferuji a doporučuji toaletu s roštěm. Má ty výhody, že králíček nesedí v mokré podestýlce (ušáci rádi v toaletce i spí a pak mají kožíšek z toaletky bez roštu znečištěný), nemá jak vyhrabat stelivo a hlavně je čištění velmi snadné. Používáme do ní dřevěné peletky jako podestýlku a obsah min. jednou za 2 dny vyčistíme a vymyjeme horkou vodou s příměsí octa.

Napáječka na vodu

Králíček by měl mít stálý a neomezený přístup k vodě.  Samozřejmě králíčci stejně jako lidé pijí více v horkém a suchém počasí. Zakrslým králíčkům stačí na pití obyčejná pitná voda z kohoutku. Není potřeba vyhledávat nějaké speciální vody obohacené o vitamíny a minerály. Králíček vše potřebné pro svůj zdravý vývoj najde v potravě, pokud je dostatečně pestrá.

Nádržka na vodu o objemu kolem 500 ml by měla být pro zakrslého králíčka dostatečná na celý den. Pokud máte víc králíčků, pochopitelně znásobte i množství napáječek na vodu. V létě kontrolujte množství vody v nádobce mnohem častěji. Doporučuji do vody přidávat ACIDOMID.

Na trhu existuje spousta pítek a nádobek na vodu pro zakrslé králíčky. Nejčastěji narazíte na napájecí láhveniplová pítka a nebo klasické hladinové napáječky.

Napájecí láhve mají většinou šroubovací uzávěr a poutko na zavěšení na klec. Z uzávěru vede nerezová trubička s kulovým ventilkem. Ten králíček svým jazykem stlačí a začne mu protékat voda do tlamičky. Napáječky s niplovým ventilem fungují obdobně.

Miska pro králíčka

Miska je jedna z prvních věcí, kterou byste svému králíčkovi měli dát do jeho klece. V dnešní době můžete vybírat z velkého množství druhů. Od  keramických misek na jídlo, přes kovové či skleněné, různých tvarů a velikostí. Čím dál víc se na trhu objevují misky na jídlo pro zakrslé králíčky s nejrůznějšími vzory. Najdete misky s obrázky králíčků, nebo se jmény, či otisky paciček a mnoho dalších.

Další důležité téma je velikost a hloubka mističky. Ta se odvíjí od toho, co budete králíčkovi krmit. Zda jen  suché krmivo, nebo mu do misky hodláte dávat i jiné dobrůtky? Samozřejmě, že závisí i na velikosti vašeho králíčka. Zakrslý králíček toho sní mnohem méně než jeho větší příbuzní.

Doporučuji těžkou keramickou nebo betonovou misku, které se mi nejvíce osvědčily.  Lehkou plastovou misku totiž králíček brzy převrátí a krmení si vysype.

Zdraví králíčka

zdravý králíček vylučuje úhledné kulaté bobečky, naprosto normální jsou i bobečky ve tvaru tzv. vánoček – jsou měkčí a mohou zapáchat. Tento druh stolice nemusíte ani nalézt, protože králíčci ho běžně pojídají a získávají druhým trávením látky životně nutné pro své zdraví. Najdete-li vánočky v záchůdku, neznamená to žádný problém. Jestliže se vám jich zdá příliš mnoho, zapáchají jinak, než jste registrovali, nebo se vám zdá cokoli podezřelého, nasaďte králíčkovi dietu. Po několik dní vylučte veškerou šťavnatou stravu, krmte pouze seno a maličko granulí, na které je králíček zvyklý. Jestli se stav nezlepšuje, nebo pozorujete jakýkoli náznak apatie, nadmutí, nechutenství, apod. neprodleně kontaktujte svého veterináře. Střevní problémy mohou být pro králíčky fatální i během 24 hodin.

Očkování

Očkování králíků je základní preventivní opatření, které králíky chrání před vypuknutím nákaz. Očkuje se především proti moru králíků a proti myxomatóze. Očkování je nejspolehlivější metoda ochrany proti těmto smrtelným a silně nakažlivým nemocem, a hromadný chov králíků bez očkování prakticky nemá cenu: Je jen otázka času, kdy chovatel o králíky přijde.

U králíků mazlíků má očkování ještě jednu výhodu. Protože mu předchází klinické vyšetření zvířete, je spojeno s každoroční preventivní prohlídkou.

Nemoci, proti kterým se očkují králíci

Králíky lze nechat naočkovat proti čtyřem infekčním onemocněním:

Očkování proti moru je prakticky nutností u každého králíka. Není povinné ze zákona, ale protože mor je neléčitelná nemoc, která většinou vede k rychlému úhynu nemocného zvířete, kdo by to chtěl riskovat? Králíci se očkují od šestého týdne věku, s každoročním přeočkováním. Jsou k dispozici jak jednodávkové očkovací látky pro mazlíky, tak lahvičky s desítkami dávek pro větší množství zvířat.

Také očkování proti myxomatóze je u králíků velmi důležité. Oproti očkování proti moru má poněkud menší spolehlivost a obvykle se musí se přeočkovávat dvakrát do roka. Na trhu jsou jak jednodávkové vakcíny, tak hromadná balení.

Pasteurelóza je infekční nemoc, která se projevuje nejčastěji jako hnisavá rýma, ale i jako hnisavé procesy jinde v těle králíka. V chovech je její rozšíření značné a mnoho králíků jsou skrytými nosiči nemoci. Očkování pomáhá zabránit rozvoji příznaků nemoci, ale bohužel nebrání nákaze ani nosičství. Očkovací látky se vyrábí pouze po dvaceti dávkách.

Králíky je možné očkovat též proti kožním plísním, neboli trichofytóze. Očkují se králíci od šesti týdnů stáří, a to dvakrát v rozmezí 8–12 dní. Očkování funguje jak jako prevence vzniku kožních změn, tak i léčebně, k urychlení jejich vyhojení.

Cílem očkování je navodit imunitu – je to tělo králíka samotné, které produkuje protilátky, které ho pak ochrání před vznikem nemoci. Očkování proto nezanechává žádnou “chemii” v mase a maso očkovaného králíka je stejné, jako maso králíka nenaočkovaného. Ten první má však o hodně větší šanci, že se vůbec dožije porážky.

očkování proti moru a myxomatóze nejsou žádné ochranné lhůty, pouze někteří výrobci uvádějí týden na místo vpichu. Očkovaného králíka je tedy možné prakticky okamžitě jíst, i když v tom případě bylo očkování pravděpodobně zbytečné.

Trochu jiná je situace u očkování proti pasteurelóze, zde je ochranná lhůta 10 dní, při očkování proti trichofytóze je ochranná lhůta na maso šest týdnů po vakcinaci.

Nemoci 🙁

Základem předcházení všech nemocí je prevence, která spočívá ve správné péči, dobrých chovných podmínkách, podávání kvalitních krmiv a pravidelných veterinárních kontrol spojených s očkováním. Naprostá většina králičích nemocí je na člověka nepřenosná. Avšak existují i takové, jejichž původci mohou nakazit králíka i člověka. Jedná se o zoonózy (salmonelóza, tularémie, trichofytóza, pneumocystóza, giardióza). Nemoci králíků můžeme rozdělit na infekční, neinfekční a parazitární. Standardně se králíci vakcinují proti králičímu moru a myxomatóze, a to od 10. týdne věku, s pravidelným přeočkováním. Existuje i vakcína proti pasteurelóze. Doporučené je správné přeléčení proti kokcidióze.

Správným přístupem ke zvířeti, krmením a péčí snižujete riziko onemocnění svého králíčka na minimum. I v tomto případě platí, že je lepší nemocem předcházet než je léčit. Je vhodné velmi dobře pozorovat zdravotní stav králíka, a pokud se vám v jeho chování nebude něco pozdávat, je ideální vyhledat veterináře.

Průjem

Příčinou bývá často prochladnutí, průvan, zkažená nebo nesprávná potrava nebo mokrá podestýlka.

Trus je mazlavý až tekutý a páchne. Ponechte zvíře v pokojové teplotě bez průvanu, na místě, kde nemůže trpět chladem od země, a vyřaďte z jídelníčku všechny šťavnaté druhy potravy. Podávejte jenom suché krmení, mnoho sena a vařenou, zcela suchou nesolenou rýži, místo pitné vody pak vlažný heřmánkový čaj. Pokud průjem do jednoho až dvou dnů nepřejde, vyhledejte veterináře.

Zácpa

Při tomto onemocnění sedí zvíře s vyhrbeným hřbetem a nadmutým břichem v kleci a nežere. Podávejte králíkovi dostatek vody, salát a mrkev. K uzdravení přispěje i vydatný pohyb.

Kokcidióza

Jedná se o parazita, který se vyskytuje nejčastěji ve střevech králíka, popř. v játrech. Kokcidióza je velmi časné onemocnění mladých i starších králíků a pokud se včas neléčí, může znamenat úhyn králíčka.

Při tomto onemocnění má králík nahrbenou páteř jako „pilku“, naježenou srst a vrzá (skřípe) zuby. Často má průjem, trus je mazlavý ve tvaru vánočky a páchnePrůjem může také střídat zácpa. Králík může být také apatický a trpět nechutenstvím.

I při sebemenším náznaku kokcidiózy navštivte ihned veterináře. Vezměte s sebou do malé nádobky pár králičích bobků (vánoček), které sbírejte průběžně 3 dny před návštěvou veterináře. Ne v každém vzorku trusu se může nemoc projevit, i když ji králíček má.

Kokcidiózu veterinář nejčastěji léčí přípravkem rozpustným ve vodě, který se přidá králíkovi do napáječky.

Nadmutí

Nadmutí je poměrně známý problém, který způsobuje většinou zapařená, mokrá nebo příliš studená potrava. Více rizikové jsou některé rostliny, které způsobují nadýmání, jako kapusta, jetel či salát. Nadmutí způsobuje trávicí, oběhové a dýchací potíže, a jde o život ohrožující stav. Může se vyskytnout i u kokcidiozy. Důležité je ihned vyhledat veterináře. Za horka kvašená, mokrá nebo příliš studená zelená potrava, stejně jako nadýmající druhy zeleniny může způsobit nadmutí. I v tomto případě je břicho králíka napjaté, tentokrát působením plynů v zažívacím traktu. Zvíře těžce dýchá a při lehání se velmi válí, aby se zbavilo bolestí. Ihned odstraňte veškeré krmení a vyhledejte veterináře! Nadmutí často končí smrtí, takže je nutné jednat opravdu rychle.

Králičí hemoragie – králičí mor

Jedná se o nemoc také nazývanou jako králičí mor. Jde o vysoce nakažlivou nemocNemocná zvířata mají rýmu a horečku. Nemoc probíhá velmi rychle a končí bolestivou smrtí provázenou krvácením z nosu. Při rychlém ošetření je dnes možné uzdravení, ale lepší je ochranné očkování, které se musí každoročně obnovovat. Mor králíků, jiným názvem virové hemoragické onemocnění králíků, je smrtelné onemocnění, které způsobuje virus (kalicivirus). Ten se přenáší přímým kontaktem, předměty a bodavým hmyzem. Mezi hlavní příznaky patří špatné dýchání a krvavý výtok z nosu. Nemoc způsobuje značné ztráty a mnohdy proběhne bez příznaků s rychlou smrtí. Během několika dní může vyhladit celý chov. Proti moru králíků existuje účinná vakcína, potřeba je i dodržování hygieny a veterinárních ochranných opatření v chovech. Opět je nutné ihned vyhledat veterináře.

Požírání trusu není nemoc

Požírání trusu je pro králíky životně důležité. V prostorném slepém střevě králík zpracovává potravu jen z části a bobky znovu požírá, aby získal dosud nestrávené živiny a důležité enzymy. Pokud mu v tomto počínání zabráníte, zahyne. Bez této zdánlivě nechutné procedury nemůže totiž králík trávit celulózu, které je základní složkou jeho potravy, podobně jako kráva nemůže žít bez přežvykování.

Myxomatóza

Myxomatóza je virové onemocnění králíků, proti kterému se taktéž vakcinuje. Způsobuje ji leporipoxvirus. Šíří se krev sajícím hmyzem, omezeně i přímým kontaktem. Způsobuje vysoké ztráty v chovech, i když určitá šance na vyléčení u silného jedince existuje.  Mezi hlavní projevy patří uzlovitá zuření na různých částech těla a otoky. Prevencí je dodržování hygienických opatření v chovech a vakcinace.

Tularemie

Bakteriální nákaza, která je přenosná z volně žijících hlodavců na králíky i člověka. Způsobuje hnisavá ložiska v játrech, zduření mízních uzlin a sleziny. Léčba je velmi náročná, postižení jedinci většinou za několik dní uhynou.

Pasteurelóza

Onemocnění způsobené bakterií Pasteurella multocida, proti kterému lze rovněž vakcinovat. Mezi projevy patří horečka, rýma, výtoky z nosu, dýchací potíže a postižení dalších orgánů. Nemoc se šíří volně žijícími hlodavci. Léčba probíhá pomocí antibiotik, je s ní nutno začít co nejdříve.

Otlaky končetin

Mohou být způsobeny nevhodnou podlahou klece nebo příliš tvrdou podestýlkou. Vyskytují se také u králíků s nadváhou. Postižená místa mohou začít hnisat. Důležitá je čistota, měkká podestýlka, otlaky se ošetřují hojivými prostředky, čistí a někdy jsou nutná antibiotika. Potřeba je odstranit příčinu.

Plísňové onemocnění

Kožní plísně jsou u králíků poměrně častým problémem. Nejčastěji se jedná o rod Trychophyton, některé jsou přenosné na člověka a další domácí zvířata. K příznakům patří vylysávání srsti v kruhovitém tvaru, zpočátku tato místa nesvědí, ale někdy se přidá druhotná infekce. Plísně se léčí antimykotiky.

 Lékárnička

Léčiva:
Plynatost, zácpa – Sab Simplex, RodiCare Akut, heřmánkový čaj, kmín
Probiotika – při trávicích obtížích a po podávání léků (Bio Lapis)
Dezinfekce – Koloidní stříbro/Betadine roztok
Dokrmování – RodiCare

Materiál
Stříkačky bez jehel 2, 10, 20 ml – na dokrmování, podávání perorálních léků a výplachy ran
Pinzeta – na klíšťata

 

Kastrace

 

PROČ KASTROVAT

Kastrace králíka je malý chirurgický zákrok, díky kterému se králíci dožívají vyššího věku a jsou mazlivější. Nekastrovaná samička může mít 4 až 5 vrhů za rok po 4 – 8 mláďatech ( v závislosti od plemene). Králíci jsou silně teritoriální a proto se nesnesou spolu 2 samci nebo 2 samice, samec se samičkou pro změnu způsobí populační explozi. Samičky nejsou po dosažení pohlavní dospělosti ideálním domácím mazlíčkem. V období říje jsou velmi náladové, chrání svoje teritorium, často koušou nebo drápou, mohou být i víc nečistotné.

Samice trpí často na falešnou březost a v tomhle období jsou ještě víc agresivní. Samci i samičky jsou po kastraci mazlivější a přítulnější. Samci po kastraci neznačkují svoje teritorium močí a výrazně méně páchnou. Vysoké procento nekastrovaných samic trpí ve vyšším věku na nádory dělohy. Kastrované samice se proto dožívají vyššího věku. Králíci jsou v dospělosti silně teritoriální

KDY KASTROVAT KRÁLÍKA

  • U samců je kastrace možná až po sestoupení varlat do šourku. U malých plemen varlata sestupují kolem 12. týdne. Není potřeba s kastrací čekat než začne králík značkovat.
  • Samičky je lepší kastrovat po dosažení pohlavní dospělosti tj. zhruba od 4 měsíců stáří.
  • Vše záleží na zdravotní kondici králíčka a doporučení veterináře.

JAK PŘIPRAVIT KRÁLÍKA NA KASTRACI

  • Králík neumí zvracet, proto nemusí držet před operací hladovku. Naopak je dobré králíkovi jídlo ponechat v přepravce až do samotného zákroku. Králíci by neměli před kastrací trpět zažívacími problémy, protože po anestézii by se tyto potíže mohly ještě zhoršit. Silně obézní králíci by měli před zákrokem zhubnout.

JAK JE VELIKÁ RÁNA PO KASTRACI

  • U samce je na každém šourku malá ranka, která se sešije obvykle jedním stehem. U samice je ranka na břiše v oblasti pupíku. Pokud je děloha bez patologických změn, tak rána je dlouhá zhruba 3 cm. Rána je sešitá kožními stehy z nevstřebávatelného materiálu. Většinou jsou zapotřebí 2 – 3 stehy. Při kastraci je odstraněna děloha, vaječníky i vejcovody. Po operaci ránu ošetříme hliníkovým sprejem, který plní funkci tekutého obvazu.

JAK PEČOVAT O KRÁLÍKA PO KASTRACI DOMA

  • Králíci se na rozdíl od psů o ranku skoro vůbec nezajímají. Proto se jim nenasazuje ochranný límec ani pooperační obleček (stejně by je rychle rozkousali).
  • U samců je rekonvalescence velmi rychlá, proto nevyžadují zvláštní klidový režim.
  • U samic se jedná o daleko větší zásah do organizmu, proto je zapotřebí zabezpečit klidový režim až do vytažení kožních stehů.
  • Operační rána nevyžaduje žádnou péči, kromě každodenní vizuální kontroly.
  • Kožní stehy se vyjímají 10 dní po zákroku.
  • Králíkům při kastraci se aplikuje antibiotická clona a léky proti bolesti.
  • Králíkům se standardně podávají léky na povzbuzení trávení a střevní činnosti.
  • Samička dostane na doma sirup proti bolesti, který je potřeba podávat 5 dní.
  • U samečků většinou stačí léky proti bolesti podávat kratší dobu.

KOMPLIKACE PO KASTRACI KRÁLÍKA

  • Nejčastější komplikací u králíčku bývá nechutenství po anestézii.
  • Při preventivním podávání léků proti bolesti a digestiv však není tato komplikace příliš častá.
  • Někdy se může vyskytnout mírný otok nebo zarudnutí operační rány.
  • Králíci neumí zvracet, takže zvracení se po anestézii nevyskytuje.
  • Králík se operuje v zásadě pouze s inhalační anestézií, proto se po operaci rychle probouzí a nebývá problém se spavostí a malátností.

JAK SE ZMĚNÍ KRÁLÍK PO KASTRACI

  • Většina králíků je po kastraci přítulnější a mazlivější.
  • Králíci jsou po kastraci mnohem lepší společníci.
  • Po kastraci se králíci snesou i s jinými králíky, ale i přesto je potřeba je seznamovat pomalu a postupně.
  • Inkontinence se po kastraci u králíků nevyskytuje.
  • Obezita u domácích králíků nebývá důsledkem kastrace, ale důsledkem překrmování ze strany majitele.
  • Samec může být ještě 3 týdny po kastraci plodný. Proto ho měsíc po kastraci raději nedávejte do kontaktu s nekastrovanou samičkou.

.

Krmení

Po příjezdu domů

Lidská pozornost a pohyb

Krmení v kostce

králík je zvíře velmi citlivé. Držte se pouze kombinace seno + granule a případně ovesné vločky.
nejméně do 4 měsíců věku nepatří mládě na zelenou pastvu ani čerstvá tráva do klece. Taktéž jiné šťavnaté krmivo je v tomto věku vyloženě nevhodné. Můžete to opatrně zkoušet nejdříve po 4. měsíci života, ale vždy je nutné zavádět ho v malém množství a velmi pozvolna po dobu několika týdnů. Vhodnější je trvale používat vše pouze v sušené podobě (například kořenovou zeleninu).
základem je vždy seno, to musí mít králíček neustále k dispozici a v zásadě v neomezeném množství. Seno musí být to hlavní, co celý den jí a čeho sní nejvíce. Je to pro něj životně důležité, aby trávící trakt měl dostatek vlákniny. Čím kvalitnější seno seženete, tím lépe. Nikdy nedávejte králíčkům seno vojtěškové! Není pro ně jako základ vhodné, naopak by jim mohlo velmi ublížit pro příliš velký obsah bílkovin.
granule (zde krmím Berkel Futter TTL) či podobnou směs pro králíčky (pro dospělé je vhodná verze LIGHT), nejlepší je dávku rozdělit na dvě části za den. Dáváme takové množství, které králíček sní s chutí a takřka na posezení, nikdy nepřekračujte dávku doporučenou výrobcem granulí. Jakmile není, nebo mu z jesliček málo ubývá seno, okamžitě množství granulí snižte.
ovesné vločky jsou dietní stravou, kterou králíčci obvykle mají i rádi. Můžete je přidávat ke granulím, nebo je dávat jen jako chuťovku. Též je vhodné používat je jako dietní krmivo při náznaku trávících problémů (místo granulí).
větve na ohryz slouží králíčkům k broušení zoubků, kromě toho je mají velmi rádi a též jim slouží jako hračka a další přísun vlákniny. Doporučuji pouze větve z jabloní. Musíte mít jistotu, že stromy nebyly chemicky ošetřovány!
prevence kokcidiózy přírodní formou jsou větve vrby

Jak často krmit králíčka

Četnost doplňování krmení přizpůsobíme svým časovým možnostem a chutím králíčka. Základním pravidlem je, že králíček musí mít nonstop k dispozici seno a čistou vodu, zbytek můžeme považovat pouze za doplňky a ty nemusí mít králíček po celý den.

Seno

Někteří králíčci seno rádi roztahují a pošlapané seno už jí s odporem, nebo odmítají jíst zvětralé seno, které měli v jesličkách celý den. V takovém případě je pro králíčka vhodnější a i k financím šetrnější doplňovat seno víckrát za den po troškách. Doporučuji zakoupit závěsnou kouli na seno. Předejdeme plýtvání se senem a králíčkovi zajistíme zábavu.

Voda

Ať už jde o misku či napáječku, pítko čistíme každý den a doplňujeme. V případě misek je při znečištění potřeba měnit vodu třeba 2x-3x denně. Obzvláště při vyšších teplotách.

Granule

Krmnou dávku granulí je potřeba přizpůsobit především kondici králíčka. Slisované granule jsou vydatnější než seno a králíček se jimi snadno nacpe. Granule podáváme, že si denní krmnou dávku rozdělíme na dvě a to tedy ranní a odpolední (večerní). Dbejte na množství krmné dávky a zbytečně nepřekrmujte. Doporučuji odvažovat, alespoň ze začátku. U junior krmiv doporučuji max. 40 g za den a u dospělých 50g za den + neomezené množství sena.

Vhodné granule pro zakrslé králíčky

Bezobilné granule

Krmiva jsou tvořena 100% bezobilnými peletami. Složení kombinuje všechny speciální bezobilné komponenty v jednom krmivu a zároveň pelety díky svému speciálnímu tvaru podporují obrušování chrupu. Dnes je možnost výběru kvalitních granulí pro zakrslé králíčky, proto jim věnujte pečlivý výběr. Nedoporučuji střídat či často přecházet na jiné značky.

My krmíme Berkel Futter – TTL pro mladé králíky a kojící samice je kvalitní kompletní německé krmivo k překlenutí kritického období odstavu mladých králíků a pro kojící samice ke stabilizaci střevní mikroflóry.

BF – TTL pro mladé králíky a kojící samice a pro dospělé LIGHT

  • Kompletní krmivo pro mladé králíky a kojící samice
  • Stabilizuje střevní mikroflóru
  • Poskytuje ochranu proti kokcidiose, bakteriím escherichie coli a enterokolitidě
  • Obsahuje kyselinu a kokcidiostatika (1 mg Diclazurilu)

Je na výběr  ze 3 variant : 800 g (sáček), 2,2 kg (kbelík) a 25 kg (pytel)

  • Bezobilné lisované granule – Tento typ granulí je zpracovaný za studena a nedochází k degradaci složek.
  • Beaphar Nature Rabbit JUNIOR  (pro dospělé ADULT)
  • JR Farm Grainless Complete JUNIOR (pro dospělé ADULT)
  • Versela Laga Crispy Pellets – pro dospělé
  • Bezobilné extrudované granule – Tento typ granulí je zpracovaný zatepla pro ušáka chuťově lákavější, granule jsou sladší, ovšem potrava zpracovaná za tepla je méně zdravá.
  • Versela Laga Cuni Comlete JUNIOR (pro dospělé ADULT)
  • Cunipic Alpha Pro JUNIOR (pro dospělé ADULT)

Pamlsky

Pamlsky jsou u králíčků skvělou pomůckou k výchov a výcviku. Nemluvě o tom, že zvířátko prostě raději přijde za někým, u koho ví, že něco dobrého dostane. Ovšem musíme myslet na to, že králičí trávení je velmi citlivé a opravdu jim nemůžeme dávat nevhodné pamlsky s omluvou, že “Ušákovi to chutná”.

Nevhodný pamlsek není pro králíčka “něco nezdravého”, ale opravdový risk se zdravím.

Vhodné pamlsky

  • sušená zelenina (mrkev, petržel, celer, červená řepa atd.)
  • sušené bylinky
  • bezobilné granule (třeba jiné, než běžně dáváme)
  • ovesné vločky

Vynechejte prosím komerční křupky, dropsy, tyčinky, minerální a solné bloky a radši si pořiďte sušičku, ve které pro svého ušáka usušíte např. ovoce, zeleninu, ale i různé bylinky.

Nevhodné složky často se vyskytující u komerčních pamlsků označených jako “pro králíky”:

pšenice/kukuřice, vejce, mléko a mléčné výrobky, umělá barviva, med, ořechy, arašídy, zchutňovadla/aromata/dochucovadla, sůl, cukr/sladidla, ztužené rostlinné tuky

Nejčastější nevhodné pamlsky

  • pečivo
  • piškoty (nejsou vhodné ani ty pro zvířata, viz. nevhodné složky pamlsků)
  • kukuřičné klasy
  • dropsíky” (obsahují mléko, ztužené rostlinné tuky, sladidla, barviva,…)
  • barevné křupky
  • vojtěšková kolečka (třeba ta od Avicentra, složení: pšenice, kukuřice, jetelovo-vojtěškové úsušky, *DRŮBEŽÍ MOUČKA,…)

*”Drůbeží moučka” není označení moučky pro kuřata, ale moučky vyrobené z drůbežího separátu!

NIKDY NEkrmit!!!

Chléb způsobuje poruchy trávení, nadýmání. Na chlebu vznikají plísně a to už v době kdy my to pouhým okem nevidíme (48 hodin starý chléb už je má), tyto plísně později způsobují snížení imunity, poruchy jater, trávicího traktu, ledvin a jiných orgánů a poruchy reprodukce.

Komerční pamlsky  jako jsou dropsy, tyčinky a obilné granule.

Jídelníček pro králíčka

Další důležitou otázkou je, co takový králíček může a nemůže jíst. Králíček by měl mít neustále dostatek sena a vody. Protože králíci patří mezi býložravce, tak je pro ně absolutně nezbytné právě seno a zelenina. U zakrslých králíčků chovaných doma se jejich jídelníček běžně doplňuje různými granulemi, případně ovocem. Stejně jako pro člověka, tak i pro králíčka je důležitý správný a vyvážený jídelníček plný důležitých živin. Také je důležité, aby si majitel králíčka všímal všech králíčkových stravovacích návyků, protože jejich náhlá změna může být jasným signálem nějakého onemocnění, případně přerůstání zoubků. Obzvlášť nebezpečné je, když králíček zničehonic zcela odmítá potravu a zároveň začne působit velmi unaveně, přešle a apaticky. Pro králíčky není zdravé, aby nedostali potravu (nebo nejedli) celý den, kromě toho, že to značí nějaký zdravotní problém, tak to může i králíčkovi způsobit zpomalení nebo zastavení trávicího systému. Na rozdíl od člověka pokud králíčka čeká nějaká operace (například i obrušování zoubků v narkóze), tak králíček musí i před zákrokem jíst. Samozřejmě by se neměl překrmovat, ale potravin v sobě musí mít dostatek. Stejně tak i po operaci králíček musí začít jíst co nejdříve, pokud stravu odmítá, musí být dokrmován (umělá výživa se dá do něj dostat tak, že se mu injekční stříkačkou samozřejmě bez jehly stříkne do pusy). Navíc i návštěva lékaře není na škodu, lékař může zabránit tomu, aby králíček byl dehydratován, a zároveň vám pro něj může dát různé léky, aby se podpořila chuť k jídlu. Důležité je si také uvědomit, že tím, že králíčka nebudeme dostatečně krmit, nezpůsobíme, že králíček bude opravdu malý. Velikost králíčka je prostě dána geny, králíček poroste i s malými porcemi jídla. Naopak mu to může zdravotně velmi ublížit.

Seno

Pro králíčka je rozhodně ze všech potravin nejdůležitější seno, které obsahuje vlákninu, a tak pomáhá pohybu střev a udržuje v nich správnou rovnováhu. Zároveň králíček seno přežvykuje, takže si tím obrušuje zoubky. Výběr správného sena je pro králíčka velmi důležitý. Seno nemůže být prašné, mohlo by u králíčka způsobit třeba zánět očí. Také musí být suché, protože vlhké seno začne plesnivět a plíseň je pro králíčka velmi nebezpečná, mohla by mu poškodit i orgány jako jsou játra a ledviny. Důležité také je, aby seno králíčkovi vonělo, aby ho vůbec chtěl jíst. Králíčci mají většinou rádi seno, kde je hodně pampelišky nebo jetele, které jim chutná a zároveň i voní. Pokud z nějakého důvodu králíčkovi koupené seno nevoní, je možné do něj přidat sušené bylinky (například právě pampelišku), které senu dají novou, čerstvou a pro králíčky lahodnou vůni. Pokud si seno sušíte sami, musíte být velice opatrní, abyste omylem neusušili nějakou rostlinu, která je pro králíčka velmi jedovatá. Zároveň čerstvě usušené seno se musí nechat nejprve několik týdnů uležet, aby v něm došlo ke všem nutným biochemickým změnám, které by jinak mohly opět způsobit zdravotní problémy u králíčka. To platí i o bylinkách sušených doma, i zde je nutné nejprve několik týdnů počkat, než dovolíme, aby se do nich králíček zahlodal.

Voda

Kromě sena musí mít králíček neustále k dispozici i vodu, nejvhodnější je vodu mít v napáječce, protože do misky si může králíček nahrabat jakýkoliv nepořádek z klece, případně si může misku lehce převrhnout. Napáječka se musí ale pravidelně minimálně jednou týdně čistit, protože se v ní usazují různé nečistoty. Do vody byste měli králíčkům vždy přidávat Acidomid K, který zabraňuje množení plísní ve vodě a zároveň je to jedna z prevencí proti kokcidióze. Samozřejmě ne každému králíčkovi taková voda chutná, pokud ji nepije, tak prostě Acidomid K vyřaďte.

Granule

Řada majitelů králíčků zcela zapomíná na význam sena a čerstvé zeleniny a uchylují se hlavně ke granulím, které by ale měly sloužit hlavně jako doplněk stravy a ne jako jeho hlavní složka. V jídelníčku dospělého králíčka se dokonce nemusí takové krmení vyskytnout vůbec, ale je nutné, aby v takovém případě měl králíček opravdu dostatek sena, zeleniny a trochy ovoce. U mladých králíčků je to něco jiného, pro ně jsou granule základ stravy, ale musí se jednat o granule určené pro jejich věk (zhruba do 6. -7. měsíce). Pro dospělého králíka by měly stačit tak dvě polévkové lžíce granulí za den, ideálně také dávkované večer a ráno. Granule se musí uchovávat v suchu a chladu. Při výběru granulí se sleduje, kolik obsahují vlákniny, bílkovin, vápníku, fosforu, tuků a vitamínu D. Přestože řada prodejen nabízí různé druhy směsek, které se skládají z obilnin, luštěnin, nebo různých semínek, ovoce a oříšků, tak tyto směsky jsou pro králíčky nevhodné, protože často obsahují sušené mléko nebo živočišné moučky. Zároveň jsou také velmi kalorické, což pro králíčka není dobré, obzvlášť pokud ten tráví velkou část dne zavřený v kleci. Zároveň v nich zvýšené množství tuků a škrobů může u králíčků způsobit zdravotní problémy. Zároveň u těchto směsek králíček ukazuje svoji chytrost a lehce si vybere to, co mu chutná, o ostatní ani pohledem nezavadí, natož aby to snědl. Tak třeba přichází o nějaké živiny, které jsou pro něj důležité. Při nákupu granulí je opravdu důležité číst složení. Také je třeba si uvědomit, že čím je králíček starší, tím víc nerad mění své zvyky, to se týká také typu granulí. Pokud je králíček starší a najednou se granule změní, může se to odrazit i na jeho chování. Majitel by králíčkovi opravdu neměl dávat větší množství granulí, protože ten si na ně zvykne a začne jim dávat přednost před senem, což je opět ze zdravotních důvodů pro králíčka špatné.

Zelenina

Třetí významnou složkou stravy králíčka, hned po senu a vodě (granule nepočítám, ty jsou opravdu jen doplňkem) je zelenina. U králíků je to stejné jako u lidí, každý králík dává přednost něčemu jinému. Zelenina je pro králíčky důležitá, protože obsahuje pro ně nezbytné vitamíny i vlákninu. Zelenina musí mít pokojovou teplotu, rozhodně se nepodává přímo z lednice, a vždy je třeba ji nejprve omýt a zkontrolovat jestli není shnilá, plesnivá nebo zapařená. Králíčkům se nejčastěji podává mrkev. Vždy, když u králíčka začínáte s novým druhem zeleniny, je dobré dát mu jen trošku a sledovat, jestli mu tato zelenina nezpůsobuje zažívací potíže, pokud je králíček v pořádku, může danou zeleninu i nadále konzumovat.

Přestože je zelenina pro králíčka důležitá, není vhodné mu ji dávat v neomezeném množství. Některé druhy zeleniny nejsou úplně vhodné, protože můžou způsobit třeba nadýmání. Mezi takovou zeleninu patří určitě kedlubna, zelí i brokolice. Pokud s nimi králíček nemá problém, můžeme mu ji dávat, ale v malém množství a určitě ne jako hlavní zeleninu.

Pro králíčky je tedy vhodný artyčok (vitamín A), brokolice (vápník), brukev (vápník), celer (vitamín A), cuketa (vitamín A), čekanka (vitamín A), dýně (vitamín A), fenykl (vitamín A), chřest (vitamín A), kapusta (vápník a kyselina šťavelová), kedlubna (vápník a kyselina šťavelová), kukuřice (vitamín A), květák (vitamín A), baklažán (vitamín A), mrkev (vitamín A), okurka (vitamín A), pastiňák (vápník), paprika (vitamín A a vitamín C), pažitka (vápník), petržel (vápník), rukola (vápník a kyselina šťavelová), rajčata (vitamín A), řepa (řepa bílá obsahuje dostatek vápníku a řepa červená zase kyselinu šťavelovou), ředkvičky (vitamín A), řeřicha (vápník), salát (vitamín A), špenát (kyselina šťavelová), zelené fazolky (vitamín A), zelí (vápník, kyselina šťavelová, ale i řada vitamínů a minerálů).

Naopak pro králíčky jsou nevhodné brambory, protože je v nich mnoho škrobu, cibule, která dráždí sliznice a ničí ve střevech i dobré bakterie, čímž snižuje králíčkovu imunitu. Ze stejného důvodu je také nevhodný česnek a feferonky. Nevhodná je také čočka, která králíčka velmi nadýmá, čerstvé fazole, protože jsou jedovaté, špatný je také pórek a rebarbora, která obsahuje mnoho kyseliny šťavelové a je lehce jedovatá.

V některých zeleninách je tedy obsažená kyselina šťavelová, která může králíčkovi také uškodit, protože spolu s vápníkem vytváří v močových cestách kamínky, takže mnoho zeleniny s vysokým obsahem kyseliny šťavelové může u králíčků způsobit nemoci ledvin, močové kameny, ale i odvápnění kostí. Není potřeba se ale této kyselině zcela vyhýbat, v malém množství neškodí. Další nevhodnou látkou je solanin, který obsahují rajčata a brambory. Solanin zase způsobuje žaludeční potíže, záněty střev, průjmy, záněty ledvin, poruchu krevního oběhu a dýchání, dokonce může poškodit i nervový systém. Rozhodně tedy není vhodné králíčkovi dopřát (ani v malém množství!) zelené části brambor, nezralá rajčata, nebo jejich listy a stonky. Další škodlivou látkou obsaženou v některých druzích zeleniny jsou nitráty. Tedy sloučeniny dusíku a kyslíku. U zvířat může dojít k otravě nitridy, což způsobí průjmy, svalový třes, potácení. Stejně jako kyselina šťavelová v nízkém množství nitráty králíčkovi neuškodí.

Byliny

Další významnou složkou stravy králíčků jsou byliny, těmi snad nepohrdne žádný králíček, zároveň ale ve velkém množství mohou u dospělých králíčků způsobit řadu problémů. Také je třeba si uvědomit, že není bylina jako bylina, a stejně tak významné je i místo, odkud byliny pochází. Pro králíčka jsou zcela nevhodné byliny pocházející z polí, nebo z jejich blízkosti (pravděpodobně i je zasáhlo hnojení), z trávníků ve městech (často se zde venčí psi, což může u králíčků způsobit vážné zdravotní komplikace), z blízkosti silnic (byliny jsou znečištěny výfukovými plyny).

Bylinky může králíček jíst sušené i čerstvé, tady se zase doporučuje jen dávat pozor na rozumné množství sušených bylin obsahujících velké množství vápníku.

Mezi pro králíky vhodné bylinky patří anýz (pomáhá trávení), bazalka (zklidňuje a povzbuzuje chuť k jídlu), borůvkové listí, brutnák lékařský (vysoký obsah minerálů může ve vysokých dávkách poškodit játra), echinacea (zlepšuje imunitu), heřmánek (pomáhá při zažívacích problémech a při onemocněních dýchacích cest), hluchavka, chrpa (králíček jí jen květy!), jahodníkové listí, jetel (mladý jetel může silně nadýmat a způsobit průjem), jitrocel kopinatý (protizánětlivý, pomáhá při zažívacích potížích), jitrocel větší (také protizánětlivý a tiší zažívací problémy), kokoška pastuší tobolka (zastavuje krvácení, je absolutně nevhodný pro březí samice!), kontryhel, kopr (obsah řady vitamínů, povzbuzuje chuť k jídlu a trávení, tlumí křeče), kopretina, kopřiva (močopudná, používá se zvadlá nebo usušená!), koriandr, kostival lékařský, levandule, libeček (ledvinové a žaludeční problémy, nepodává se březím samicím!), lískové listy, majoránka, malinové listy, máta peprná (podporuje trávicí ústrojí, prokrvení i tvorbu žluči), mateřídouška, meduňka (protikřečové účinky, pomáhá při nadýmání), měsíček (zklidňující účinek, používají se květy!), oregano (pomáhá se střevními potížemi, při léčbě kokcidiózy), ostružinové listí (vysoký obsah kyseliny tříslové, pokud je na listí i trní, tak se podává jen sušené), pampeliška (močopudný účinek, používají se kořen, listy i květ), pelyněk (králíčkům se podává málokdy obsahuje thujon), petrželí (vysoký obsah vápníku a nepodává se březím samicím!), podběl (protizánětlivý), řeřicha (povzbuzuje chuť k jídlu, podporuje látkovou výměnu a je močopudná, podává se také ve velmi malém množství), rozmarýna, růže (králíčkovi se nepodává jako strava růže kupovaná v obchodu, z růže má rád listy bez trnů a květy), rybízové listí, řebříček (nachlazení, problémy s ledvinami, močovými cestami a měchýřem), sedmikráska (podporuje hojení při onemocnění plic), slunečnice (okvětní lísky a rostlina, nikdy se králíčkovi nepodávají slunečnicová semínka!), šťavel kyselý (pozor na vysoký obsah kyseliny šťavelové), šťovík (pozor na vysoký obsah kyseliny šťavelové), třezalka tečkovaná (zklidňující účinky), tymián, vojtěška. Z travin to je bojínek luční, jílek vytrvalý, kostřava rákosovitá, lipnice luční, poháňka, psárka polní, srha laločnatá. Některé z bylin mají i pro králíčka určité léčivé účinky.

Řada bylin je současně léčivými rostlinami, a tak ve větším množství může být pro králíčka nebezpečná a poškodit mu třeba některé orgány jako ledviny a játra. Proto při výběru bylin je třeba být hodně opatrný. Zároveň se také stává, že některé byliny jsou snadno zaměnitelné za jiné, které jsou ale pro králíčky jedovaté. Pokud tedy nemáte jistotu, že trháte opravdu správnou bylinu, tak ji raději králíčkovi nepodávejte.

Stejně jako řada bylin je pro králíčky z nějakého důvodu vhodná, tak velká spousta z nich je nevhodná, protože jsou pro něj jedovatá. Řadí se sem rostliny jak volně rostoucí (bažanka vytrvalá, blatouch bahenní, bledule jarní, bolehlav, česnek medvědí, halucha, hrachory, jmelí bíle, kapraď samec, konvalinka vonná, lilek černý, lýkovec jedovatý, mák, náprstník červený, ocún jesenní, oměj šalamounek, prvosenka jarní, pryskyřník prudký, přeslička, rulík zlomocný, sasanka hajní, sněženka předjarní, starček přímětník, vlaštovičník větší, vratič obecný), tak také rostliny pěstované na zahradě (barvínek menší, břečťan popínavý, cesmína ostrolistá, čemeřice černá, hyacint, krokus, lilie, lupina mnoholistá, modřenec širolistý, narcis, tulipán), stejné problémy králíčkovi mohou ale způsobit i rostliny pěstované doma (agáve, hvězdník, anthurie, azalka indická, begonie, brambořík perský, dracéna, fíkovník malolistý, fíkovník gumovník, filodendron, hortenzie velkolistá, kala, řemenatka, kroton, lilek korálový, lopatkovec, monstera, mučenka, oleandr, pelargonie, muškát, potosovec zlatý, pouštní růže, prýšec zářivý, toulitka, vánoční hvězda). Všem těmto rostlinám se králíček opravdu musí vyhýbat. Samozřejmě rostlin je více než je tento výčet, a proto platí jasné pravidlo, jestli nemáte absolutní jistotu, že to králíčkovi neublíží, tak mu to nepodávejte.

Dřeviny

Další složkou jídelníčku zakrslých králíčků se stávají různé větvičky dřevin, které mají pro králíčky několik významů. V první řadě i větvičky obsahují různé rostlinné a minerální látky, které králíčci potřebují ke svému zdravému vývoji. Zároveň ohlodávání větviček je pro králíčky vítanou kratochvílí. Řada králíčků se okusování různých větviček vydrží věnovat i několik hodin, jen tak je to neunaví a nepřestane bavit. Zároveň je okusování větviček zdravé pro králíčky, pomáhá jim to s jejich zoubky. Dá se také říct, že látky v kůře mají pro králíčkovy zuby stejný účinek jako zubní pasta pro lidské zuby. Zároveň je okusování větví tím nejlepším prostředkem pro broušení zoubků (králíček si ale brousí zoubky třeba také i o kořenovou zeleninu a kořeny bylinek). Mezi vhodné dřeviny pro králičí okusovaní určitě patří planika, borovice (není vhodná příliš často, protože obsahuje éterické oleje), borůvka, bříza (u břízy zase listy působí velmi močopudně, proto je lepší tyto větve také nepoužívat ve větším množství), buk (zde je zase nevýhodou vysoký obsah kyseliny šťavelové), granátovník, habr (zde je zase vysoký obsah kyseliny tříslové, zároveň tento strom mívá problémy s plísní, proto je třeba vždy pořádně větev zkontrolovat), hloh (výhodný pro srdeční činnost králíčka), hrušeň, jabloň, jasan (zde je třeba vědět druh jasanu, některé typy jsou zcela nevhodné, zároveň se nikdy králíčkovi nepodávají plody a pupeny jasanu!), javor (i zde je důležité, aby větev neměla na sobě žádné pupeny a květy, a i tak je vhodnější dávat králíčkovi takovou větev v malém množství), jilm (zde je třeba dát si pozor na plody), jedle (obsahuje velké množství éterických olejů, proto je lepší ji dopřát králíčkovi jen občas a v malém množství), líska, lípa (lípa působí na králíčka močopudně, a proto je také lepší ji využívat málokdy), maliník, olivovník, olše (jen malé množství), ostružník, třešeň a švestka (jádra obsahují vysoké množství kyseliny kyanovodíkové, a proto jsou jedovatá, kůru a listy ale králíček zvládne, i přesto se velké množství nedoporučuje), platan, rybíz, smrk (i smrk obsahuje vysoké množství éterických olejů, a tak je velké množství pro králíčky nevhodné), topol (lepší podávat v malém množství), vrba (obsahuje kyselinu tříselnou a léčivé látky, a proto je opět lepší podávat menší množství).

Mezi nevhodné a i jedovaté dřeviny beze sporu patří: bez černý a bez hroznatý (je možné ale dát králíčkovi květy této dřeviny, jen ale v malé množství), bez chebdí (jedovatý), cedr (éterické oleje), všechny citrusové dřeviny (éterické oleje), dub (jedovatá tříslovina), durman (jedovatý), fíkovník smokvoň (jedovatý), jalovec (jedovatý), jírovec maďal zvaný kaštan (látky dráždící střeva), oleandr (jedovatý), ořešák královský, pámelník bílý, pižmovka mošusová, ptačí zob obecný, rododendron (jedovatý), svída (plody a listy jsou nejedlé), škumpa, šeřík, tis černý, trnovník akát, tůje, zimolez, zimostráz obecný, zlatý déšť.

U dřevin tedy platí stejné pravidlo jako u bylin, pokud si nejste jistí, že dřevina není pro králíčka škodlivá, je vhodnější ji zcela vynechat. Zároveň i u dřevin platí, že je lepší používat dřeviny, které nepocházejí z míst blízko silnic.

Ovoce

Téměř poslední složkou stravy králíčků je ovoce. Pro člověka by ovoce mělo být běžnou součástí jídelníčku, u králíčka je to ale jinak, zde ovoce slouží jen jako pamlsek a rozhodně se musí používat jen v malé míře, protože pro králíčka obsahuje velké množství cukru. A stejně jako lidem, i králíčkům hrozí cukrovka. Pokud dokonce má váš králíček nadváhu, tak byste měli ovoce zcela vynechat. Jinak se ovoce může podávat zhruba třikrát týdně v malém množství (to jsou třeba tři malé kousky)

Pokud ovoce ale obsahuje pecku nebo jádra, určitě byste je měli nejprve odstranit, stejně tak nejsou rozhodně vhodné různé slupky, na nichž často ulpívají různé postřiky.

Mezi vhodné ovoce pro králíčky patří ananas (vláknina – dobrá proti línání), angrešt, jablko (odstranit jádra obsahující kyselinu kyanovodíkovou), banán (může ale způsobovat zácpu a obsahuje velké množství cukru a fosforu, který může ve velkém množství způsobit deformaci zoubků), hruška (hodně cukru a vody, která může způsobit průjmy), jahody (vhodné plody i listy), šípky (vysoký obsah vitamínu C), borůvky (vhodné jsou plody, listy i větvičky), maliny (vhodné jsou plody, listy i větvičky), ostružiny (vhodné jsou plody, listy i větvičky), rybíz (vhodné jsou plody, listy i větvičky; plody se ale doporučují maximálně dvakrát týdně), kiwi (obsahuje hodně cukru, vhodný třeba v době línání, ale i tak v malém množství), mandarinky (obsahují ovocné kyseliny dráždící kůži a okyselují moč), meloun (vhodná dužina, nevhodná je zelená slupka, působí ale močopudně), pomeranče (stejně jako mandarinky ovocné kyseliny dráždí kůži a okyselují moč), červené i bílé hroznové víno (ideálně nejprve zbavit jader, také obsahuje hodně cukru a kyseliny tříslové), meloun cukrový (velký obsah cukru), třešeň (ve větším množství může spolu s vodou způsobit průjmy, jádro obsahuje kyselinu kyanovodíkovou), broskev (stejně jako třešeň může spolu s vodou způsobit průjmy a jádro obsahuje kyselinu kyanovodíkovou), švestka (stejné jako broskev a třešeň), nektarinka (stejné jako třešeň, švestka a broskev), meruňka (stejné jako třešeň, broskev, švestka a nektarinka).

Stejně jako zelenina, byliny a dřeviny, není každé ovoce pro králíčky úplně vhodné, protože některá ovoce jsou pro ně jedovatá (avokádo), jiná příliš tučná (kokos) a další jim mohou způsobit velmi silné a nepříjemné trávicí potíže (papája, curuba, granátové jablko, guáve, physalis, liči, mango a další exotické ovoce).

Pamlsky

Jak již tady zaznělo, ovoce se řadí spíše k pamlskům, ale i tak má v králičím jídelníčků své opodstatněné místo jako pamlsek. Pokud se ale budete rozhodovat, jestli králíčkovi dopřát spíše ovoce čerstvé, nebo sušené, vhodnější je rozhodně čerstvé, protože každé sušené ovoce obsahuje více cukru než ovoce čerstvé. Řada majitelů volí také pro své králíčky jako sladkou odměnu i pamlsky běžně prodávané v obchodech. Pamlsek pro králíčka by neměl obsahovat moc tuku a cukru a už vůbec se v něm nesmí objevit složky jako mléko, vejce, med a živočišná moučka. Je opravdu nutné číst u všeho složení, některé složky jako třeba živočišná moučka se vyskytují i v pamlscích, kde by je nikdo nečekal. Jako příležitostný pamlsek jsou pro králíčka určitě vhodná vojtěšková kolečka, tyčinky, různé zdravé bonbónky a polštářky, ovesné vločky, svatojánský chléb.

Králíček by neměl mlsat příliš často, může ale dostat třeba tři kousky denně (samozřejmě ne nic velkého, například tyčinka mu jistě stačí jedna).

Jako příklad nevhodného pamlsku pro králíčka může sloužit suchý chleba, jehož složení není rozhodně pro králíčka ideální. Samozřejmě mu jeden kousek za čas neublíží, ale také pro něj nemá žádnou výhodu, ani si o něj neobrušuje zoubky, jak tvrdí někteří chovatelé. Pro králíčky také nejsou vhodné (přestože je řada zverimexů nabízí) výrobky s mlékem, tyčinky slepené medem, vojtěšková kolečka s drůbeží moučkou, všechny mléčné výrobky, ořechy, káva, čokoláda, piškoty, sušenky, různé pečivo a houby.

Dieta u králíčků

Někteří majitelé se domnívají, že pokud jejich králičí mazlíčci přiberou, tak řešením je pro ně stejně jako u lidí dieta. Dieta u králíčků je sice možná, ale musí být postupná a rozhodně neznamená, že králíček kvůli tomu bude hladovět. Naopak hladovka je nejen absolutně nevhodná, ale také extrémně nebezpečná. Pokud tedy dojdete k názoru, že se váš králíček proměnil v tučnou kuličku, můžete upravit jeho jídelníček, ale musíte respektovat jistá pravidla. Prvním pravidlem je, že i v době diety musí mít králíček neustále k dispozici dostatek sena. Druhým pravidlem je že kromě sena je hlavní potravou králíčka čerstvá zelenina. Tady už je důležitý výběr, protože některá zeleniny obsahuje větší množství sacharidů, a proto je pro králičí dietu nevhodná. Třetím pravidlem je jasné omezení všech granulí a ovoce. Nejde o to, abyste králíčkovi příjem granulí zatrhli okamžitě, naopak by zhruba v rámci čtrnácti dnů mělo být jejich množství neustále snižováno a pak zcela vyloučeno. Králíček si musí zvyknout, že se jeho stravovací návyky postupně mění. Náhlá změna by mu mohla způsobit zdravotní problémy, anebo vyvolat i změny nálad. Posledním a jistě logickým bodem je vyloučení všech pamlsků, protože i vhodné pamlsky obsahují tuky a cukry, které rozhodně nejsou pro dietu to pravé ořechové. Při dietě je dobré sledovat úbytek váhy králíčka, nikdy by nemělo být hubnutí příliš rychlé, ideální je tedy králíčka pravidelně vážit a sledovat jeho zdravotní stav. Stejně jako pro člověka, když chce zhubnout, stejně tak i pro králíčka je jako nejlepší způsob hubnutí doporučován pohyb. Pokud bude i nadále králíček celý den zavřený v kleci, kde se nemůže příliš hýbat, hubnutí půjde velmi pomalu. Naopak králíček, který se může i několik hodin denně proběhnout, nebude mít takový problém kila (gramy) shodit.

Autor: © Mgr. Jitka MusilováFoto: © Tashokukisune

MGR. JITKA KONÁŠOVÁ

Redaktorka webu ČeskáVeterina.cz.

Po příjezdu domů

zakupte přípravek pro králíky ACIDOMID, který slouží pro okyselování pitné vody a přidávejte ho nejméně 3x týdně nebo trvale do každé nalité napáječky. Kyselé prostředí v trávicím traktu králíka omezuje množení škodlivých bakterií, které jsou obvyklou příčinou zažívacích potíží (kokcidióza, enterokolitida).
běžná dávka směsi granulí pro mládě po odstavu je cca 30 – 40 g na den, je vhodné krmení rozdělit na dvě části (+/- 15 – 20 g ráno i večer). Zdá-li se vám mládě stále hodně hladové, lze přidat ovesné vločky cca v dávce ½ polévkové lžíce na den. Ale králík obecně by bez zásadnějších problémů vyžil i pouze na seně, takže nemějte obavy, z „nedostatku“ granulí vám jistě hlady neumře.
osobně pro dospělé bez ohledu na hmotnost konkrétního jedince dávkuji cca 40 g na den.
každý den kontrolujte pohlazením záda králíčka – jakmile se vám bude zdát, že páteř vystupuje, pocitově jako když hladíte řetízek korálků, pak je něco špatně. Dále sáhněte na bříško zespodu, jakmile nebude měkké, ale začne být tvrdé, opět není vše tak, jak být má. Toto je důležité v prvních dnech dělat pravidelně, jen tak máte šanci včas zaregistrovat rozdíl = problém.

Jak naučit králíčka chodit na toaletu

Králíček je od přírody velice čistotné zvíře, protože v přírodě potřebuje čistý kožíšek, který ho ochrání před vnějšími vlivy. Z tohoto důvodu se snaží močit jinde, než kde leží. Výjimkou jsou bobky, které králíček využívá k označení teritoria a většinou je nevnímá jako nečistoty. To je první věc, kterou si musíme uvědomit, pokud chceme králíčka učit na toaletu. K vytyčení místa pro močení obvykle stačí králíčkovi nabídnout nádobu se savým materiálem a okolí nechat holé. Králíček tak bude přirozeně vyhledávat savý materiál, aby si bydlení neznečišťoval loužičkami.

Až toto zvládne na jedničku, můžeme mu zkusit nabídnout kobereček, plno ušáků o ně ale stejně nestojí.

Bobky jsou kapitolou samou pro sebe a vyměšování do toalety je pro králíčky vlastně nepřirozené a vyžaduje snahu především ze strany majitele. Proto se na králíčka neutrhujeme a neokřikujeme ho, pokud vytrousí bobky jinde. Buďte trpěliví a doporučuji bobečky vkládat zpět do toalety. Pro změnu tohoto chování si musíme uvědomit, že králíčci rádi tráví čas přežvykováním, u kterého se uvolní a “udělají si čas” i na vyměšování. Tohoto lze využít a nad toaletu umístit seník tak, aby králíček musel vlézt do toalety, aby na seno dosáhnul.

Králíčci se učí formou pozitivní fixace, takže za nehody je nekáráme, pokud je králíček nedělá vyloženě naschvál a naopak je chválíme a ideálně i odměníme dobrotou, jakmile si do toalety vlezou sami.

Jako naprosto nevhodnou podestýlku do toalety lze označit slámu, piliny a hobliny. Špatně sají a dobře se v nich daří parazitům.

Další možností je Asan, jde ale o recyklovaný materiál, průmyslově zpracovaný, což není ideální. Hlavně, pokud by ho králíček chtěl ochutnávat. Proto bych Asan volila pouze v případě, že máte vy nebo králíček alergii (potřebujete co nejméně prašné prostředí) a Asan dáte do toalety s roštěm, aby se k němu králíček nedostal.

Hygienickou, cenově přijatelnou a pro králíčka bezpečnou variantu představují dřevěné pelety. Levně se dají pořídit v topivech (OBI, Hörnbach,…). Dobře sají, zadržují pachy a králíček je bez obav může ochutnávat.

Cestování s králíčkem

Během života králíčka se nevyhneme cestování z různých důvodů a na různé vzdálenosti. Cestování, ale může být pro některé králíčky velkou zátěží a proto bychom se měli snažit jim zajistit, co největší komfort.

Přepravka

Určitě volíme přepravku s pevným dnem a dostatečně velkou (doporučuji na kočku či menší plemeno psa), která dá králíčkovi pocit stability a možnost pohybu. Přepravní tašky nejsou vhodnou volbou. Ani tašky s pevným dnem nejsou ideální, protože jejich dno není tvrdé a pruží.

Ideální jsou pevné přepravky pro kočky a pokud je králíček bojácný, tak jsou nejlepší přepravky s horním otevíráním, ze kterých jde zvířátko snadno vytáhnout.

Podložka

Do přepravky dáváme savou, neklouzavou podložku. Ať už složený ručník, nebo přímo podložku určenou do přepravek. Králíčkovi jednak dodají stabilitu na jinak kluzké podlážce přepravky a za druhé v případě nehody vpijí moč a králíček pak nesedí ve špíně.

Občerstvení

Na velmi krátké cesty (cca 60 minut) králíčkovi nemusíme nic dávat. Trochou sena, ale nic nepokazíme. Králíček si s tím může přinejmenším hrát.

Na delší cesty už do přepravky dáváme seno a zdroj vody (nejlépe napáječku), můžeme dát i čerstvé, ale nic nadýmavého (to nedáme ani doma v den cesty). Stres z cestování u králíčků často vyvolá zpomalení peristaltiky a z nadýmavé zeleniny by hrozilo nadmutí.

 

Ochlazení králíčka v létě

Proč králíci špatně snáší vysoké teploty?

  • Králíci nemají potní žlázy kromě těch, které mají okolo tlamičky
  • Fyziologicky dýchají pouze nosem
  • Při vyšších teplotách paradoxně méně pijí
  • Ideální teplota pro králíka je 15 – 21°C, při teplotě 28°C a vyšší se začínají projevovat problémy jako: zrychlené dýchání, zvyšuje se teplota těla, zvyšuje se srdeční činnost, snižuje se příjem tekutin a potravy. Teplota 41°C a více je pro králíka smrtelná.

Jak ochladit králíčka?

  • Zajistit dostatek pitné vody
  • Zajistit mu dostatek stínu jak venku, tak i doma. Na králíka nesmí přímo pražit slunce. Nejlepší je nechat v létě zatažené žaluzie, aby se v bytě udržel chlad.
  • V létě pořádně větrat ráno a večer
  • Přes jednu stranu klece natáhnout mokrý (vyždímaný) ručník nebo prostěradlo
  • Umožnit králíkovi ležet na kachličkové podlaze. Pokud ji doma nemáme, může králík ležet na plechu či tácu.
  • Naplnit lahev (nejlépe hranatou) studenou nebo namrzlou vodou a dát ji králíkovi do klece. Rádi se k nim tulí. Někteří dávají lahev ještě do ponožky.
  • Potírat uši z vnějšku a hřbet navlhčenou žínkou nebo houbou. Pozor! Uši nikdy nepotíráme zevnitř a dáváme pozor, aby do nich nenatekla voda.

Jak králíčka nikdy neochlazujeme?

  • Králík nesmí být v průvanu
  • Králík nesmí být přímo vystaven větráku nebo klimatizaci
  • Nikdy nepodávat led, zmrzlou zeleninu a ovoce

Úžeh, úpal

Úžeh je přehřátí mozku, které vzniká působením přímého slunečního záření. Těžká forma může způsobit otok mozku a následnou smrt.

Úpal je poškození organismu vlivem nahromadění tepla v těle, kdy organismus není schopen pomocí termoregulace odvést z těla přebytečné množství tepla.

Prevence: nenechávat králíka na přímém slunci, v zapakovaném autě, dostatek tekutin

Příznaky: králík vyhledává stín, je maximálně natažený na chladném místě, zrychlený dech, mokrý čumáček a tlamička, prokrvené a teplé uši. V pokročilé fázi dochází k šoku, následnému kómatu a později i ke smrti.

Léčba: králíčka dáme do chladné místnosti, např. kde jsou kachličky. Potíráme ouška z vnějšku, hřbet a celé tělo navlhčenou žínkou nebo houbou. Ihned převezeme králíka na veterinu.

Pozor! Uši nikdy nepotíráme zevnitř a dáváme pozor, aby do nich nenatekla voda.

Může králíček ven, když je venku sníh?

Plno lidí bere králíčky na procházku na vodítku. Je ale potřeba mít na paměti, že králíček má jen jeden kožich a ten je uzpůsobený teplotě, ve které králíček tráví nejvíc času. Skokový rozdíl teplot prostředí by u králíčků neměl být větší než 10°C, jinak riskujeme teplotní šok.

Teplotu vhodnou pro vycházku tedy prosím uvažujte podle teploty příbytku vašeho králíčka a ne podle fotek králíčků ve sněhu, obzvlášť pokud váš králíček bydlí v bytě, kde je i v zimě +20°C.

Pokud je králíček celý rok ve venkovní králíkárně, kde se teplota v zimě pohybuje nad bodem mrazu, krátká procházka ve sněhu mu neublíží. Obecně ale nejsem jejich zastáncem. Musíme mít totiž na paměti, že když králíčka od sněhu zase přeneseme do teplejšího prostředí, začne sníh na kožichu tát a ušáka může promáčet. Nemluvě o dýchání ledového vzduchu, který může vézt k zápalu plic.

 

Teď se naopak můžeme podívat na maximální teploty

Jak už je zmíněno nahoře, divocí králíci tráví horké dny v norách. Mají velmi omezenou schopnost termoregulace a to přes uši. Přesněji řečeno přes cévy, které ušima prochází.

  • Pokud se králíček přehřívá, cévy se roztáhnou a krev, procházející ušima se ochladí a jde zpátky do těla.
  • Pokud má králíček uši studené, je to většinou dobře, protože má tělesnou teplotu akorát, pokud tedy není podchlazený.
  • Naopak horké uši značí, že se králíček chladí a je na místě mu pomoci s chlazením. Z logiky věci vyplývá, že zakrslí, krátkouší králíčci mají termoregulační schopnost horší, než třeba berani.

             Už teplota nad 25°C je pro většinu ušáků nepohodlná

Potřeba lidské pozornosti a pohybu

nelze chovat králíčka pouze v kleci či ohrádce. Chcete-li králíčka jako mazla, musíte počítat s tím, že k šťastnému životu potřebuje pohyb a vaši společnost. Je nesmysl, že by nutností byly hodiny a hodiny denně, že bez nich králíček nepřežije nebo trpí. Všichni chodíme do zaměstnání a máme povinnosti. Pustíte-li ale králíčka po svém příchodu domů volně z klece, pak bude naprosto spokojený, když s vámi stráví večerní pohodu v obýváku. Když vám to některý den nevyjde? Opět – králíček to přežije! Neumře ani ho to nijak podobně zásadně nepoznamená. I zde platí používat selský rozum je základ.
kšíry a venčení – na kšírky se králíček naučí docela snadno, nikdy ale nemůžete čekat, že na vodítku funguje jako pes. U králíčků je vodítko pouze vaše kontrola nad jeho pohybem, aby neutekl. Nikdy nebude on následovat vás na procházku.

Něco navíc

po příjezdu domů nechte dno klece pro začátek holé jen se záchůdkem. Králíčci jsou naučeni WC (s hoblinami) používat, ale v novém nemusí být vše hned ok, proto koberce nebo podestýlka po celé kleci ho budou lákat využívat jako WC vše a ne vyhrazené místo. Též se vyplatí respektovat přání králíčka – začne-li vám chodit močit do jiného místa než je WC, tak mu ho tam přesuňte, je-li to technicky možné.
králíček není pes ani kočka, nečekejte, že někdy bude 100 % čistotný, tzn. i u dospělého a vychovaného králíčka budete nacházet bobečky mimo vyhrazené WC a klidně i po obýváku nebo kde ho necháte v bytě proběhnout.
žádné mládě nepojede do nového domova naučené reagovat na své jméno, je to jen králíček!
chování v náručí králíčci nemají rádi, do určitého věku ho většina trpí a nespokojenost dávají najevo jen s různou intenzitou, králík obecně není zvíře milující nošení.
cena králíčka se pohybuje kolem 1000 – 2000 Kč ale je pouze zlomkem nutných nákladů! Popsané vybavení (klec, WC, miska, přepravka) se před pořízením králíčka vyšplhá i na 2-3 tisíce Kč!

nezapomeňte, že běžný věk zakrslého králíčka je 6-10 let. Není to zvířátko na rok či dva. Zvažte tedy, zda bude ve vašich možnostech a zájmu mít opravdu zvíře, které je podobným závazkem jako pes
kastrace je obvykle nutná bez rozdílu pohlaví! Samci často začnou ve věku fyzické dospělosti značkovat, samičky pak v důsledku říje mohou být velmi nepříjemné společnice.obecně se na mazlíčky více doporučují samci, ti bývají obvykle v povaze vyrovnanější a též mazlivější.
cestování na chatu či dovolenou není problém, ale jako u všech zvířat musíte zajistit na cestu místo, kde se králíček nepřehřeje. Nutností je do přepravky dát seno pro možnost neustálého trávení. Naopak nedávejte vodu, není to nutné, jen vám vykape. Též uvažte riziko prokousání a další nekalé činnosti králíčka cestou – například u proutěných přepravek.